Tuvalet Eğitiminde Ebeveynlere Yardımcı Olacak İpuçları

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için uygun zaman olduğuna karar verdiğinizde,

Çocuğunuzla bu konu ile ilgili konuşmalar yapılabilir. ‘Büyükler nereye yapıyor, öykülerdeki kahramanların tuvaletini nereye yaptığına değinilebilir.

Çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık alınabilir. Hatta bunu bir gezi, bir alışverişe dahil ederek kendisinin seçmesine ayrıca şekilli- renkli- sevdiği kahramanların olduğu külotları seçmesine fırsat verebilirsiniz.

Çocuğunuza lazımlığın ne olduğunu, nasıl kullanılacağını anlatabilirsiniz.

İlk dönemde günde bir iki defa elbiseleriyle olmak üzere lazımlığın üzerine oturarak pratik yapmasını sağlayabilirsiniz.

tuvalet egitimi

Lazımlık veya tuvalette en önemli ayrıntı çocuğun otururken ayaklarının yere değmesidir. Bu durumda barsak hareketleri başlayınca, yerden destek alabilecektir ve olası korkularına karşı güven duygusu gelişecektir.

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğuna şans tanımalı ve bazı şeyleri onun yapmasını isteyebilirsiniz.Mesela sifonu çekmek gibi.

Bu konuda resimli bir kitap çok işinize yarayabilir.

Lazımlık, en azından bir süre için çok yakınlarda ve kolay ulaşılabilir olsun.

Tuvalet eğitimi süresince belirli bir rutin oluşturun. Bu, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden sonra, banyodan önce ya da herhangi bir zaman olabilir.Buradaki amaç,lazımlığa alışması, onu günlük rutinin bir parçası olarak görmeye başlamasıdır.

Gündüz olduğu gibi gece de çocuğun bezlenmemesi önemlidir. Çocuk uyuduktan sonra gündüz dönemindeki tuvalet ritmine uygun olarak örneğin 2 veya 3 saate bir uyandırabilirsiz.

Çocuğuna yatmadan önceki son 2 saatte sıvı vermeyiniz.

Çocuğunuzun düğme açmaya gerek kalmadan indirilebilecek pantolonlar veya elbise veya etek gibi çıkarılması kolay giysiler tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuza lazımlığı ilk dönemlerde sık sık kullanması gerektiğini hatırlatmayı deneyebilirsiniz. Çünkü zaman zaman oyuna dalabiliyorlar.

Tuvalet eğitimi için en güzel mevsim bahar ayları ve özellikle yaz mevsimidir.