Mutlu Çocuk

Dünyaya gelen her bireyin ilk farkına vardıkları temel duygulardan birisi olan mutluluk; BiZim gelişmemizi, hayatı algılayışımızı ve öğrenmemizi en önemlisi de yaşam doyumumuzu etkileyen önemli etkenlerden olduğunu söyleyebiliriz. Çağımızın getirdiği ve geliştirdiği teknoloji ve bununla birlikte başlayan tüm olumsuzluklara rağmen bilinçli ebeveynler araştırmaya ve alanında uzmanlar da ‘ mutlu çocuk’ kavramı üzerinde durmaya ve literatürü bu kavram ile artırmaya başladılar. Peki Mutlu Çocuk nedir? Bir Ebeveyn olarak Mutlu Çocuk kavramını destekleyecek hangi davranışları evlatlarımıza sergilemeliyiz?

Destekleyici Ebeveyn Tutumu

Rol- Model olma ( çocuklar görerek de öğrenir ve ebeveyn davranışları bu öğrenmenin bir parçasıdır.) yani bir ders vermeden önce o dersin kendisi siz olmalısınız.

Çocuklarınızın duyguları ile empati kurun (acımadı, bir şey olmaz, ağlama değil de canın acımış görünüyor, seni duyuyorum, anlıyorum vb.) bu çocuklarınız ile aranızdaki bağı da güçlendirecektir.

Çocuklarınız duygularını yaşasın ki başedebilme ve problem çözebilme kavramları gelişsin, eğer susarsan sana çikolata vereceğim ya da o geçen günkü oyuncağı alacağım ❌ değil. Duygularını hediyelerde takas etmeyin.

single-post-small

Mutlu Aile, Mutlu İletişim, Mutlu Çocuk

Çocuklar ile en iyi iletişim oyun ortamında kurulur, çocuklarınız ile oyun oynamayı deneyin, zaman geçirin.

Gayret etmesine, denemesine fırsat verin. Örneğin acele ile evden çıkması gereken ebeveyn ayakkabısını kendi giymeye çalışan çocuğunun bu denemesi uzun süreceğinden elinden çekip kendi giydirmektedir. Kısa vadede size fayda sağlasa da uzun vadede olumsuz bir davranış tutumudur.

Hayvanlara şevkatli olmayı öğretin, kendi dışında da tüm canlılara karşı sevgiyi öğretin.

Evet işte; kendisini kabul eden, ne istediğini bilen ve en önemlisi de sorgulayan bir nesil için sizlere Mutlu Çocuk kavramını açıkladık.