Anaokuluna Uyum Süreci

Okul öncesi eğitim 2 Eylül tarihinde başlıyor. Peki Gözbebeklerinizin bu sürece daha sağlıklı uyum sağlaması için ebeveynler olarak neler yapılabilir?

İlk etapta çocuğunuzun okula başlama sürecinde ebeveynler hazır olmalıdır. Çünkü Ebeveynlerinin kaygısını hisseden çocuğun anaokuluna uyum süreci daha da zorlaşır.

Gideceği okul hakkında konuşabiilir, okulu tanıtabilirsiniz. (Okulunun sadece çocukların bulunduğu bir yer olduğu, yeni arkadaşlar edinebileceği, oyuncaklarla birlikte oynayabilecekleri, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla birçok faaliyet yapacağı,anaokulu etkinlikleri ile günün çok iyi geçeceği söylenebilir.)

Çocuğunuzu anladığınızı ona belli edin “Kocaman çocuk oldun, ağlıyorsun!”, “Bak arkadaşına, ağlıyor mu?” gibi ifadelerle çocuğunuzu yargılamayın “Artık anaokuluna gidecek kadar büyüdün, bu beni çok sevindiriyor.” gibi yapıcı cümleler kurun. Yaşadığı korkuyu anladığınızı, saçma bulmadığınızı, kreşe gittiğinde neler kazanacağını ona sakince anlatın.

Özellikle ilk günlerde okula bırakırken çocuktan ayrılma mümkün olduğunca kısa tutulmalı.

anaokuluna-uyum

Çocuğun okulu istememesi,aileden birinin çocuktan yana tutum göstermesi,onu güçlendirerek ve vereceği tepkiyi büyütmesine sebep olur. Okula gidiş tüm aile bireyleri tarafından desteklenmeli ve aile bireyleri uyum içinde olmalıdır.

Aile çocukla okula sadece belli bir zaman dilimi içinde okulda kalacağı söylenebilir.

Çocuğunuz eve geldiğinde;

Okulda yaşadıklarıyla ilgili onunla konuşun. Her okul dönüşü eğer isterse olan biten her şeyi size anlatmasına izin verin. Böylece onun okul yaşamına ilgi duyduğunuzu yansıtır ve onun da okula karşı ilgisini pekiştirebilirsiniz. Ne var ki, okul çıkışı hem fiziksel hem de duygusal olarak çok yorgun olabileceğini ve her şeyi anlatmak istemeyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Sabırlı olun ve dinlenmesine izin verin.

Çocuğunuz eve geldiğinde “Sıkıldın mı?”, “Okuldan korkma” vb ifadeleri kullanmayın.

Evde çocuğu, öğretmeni ile tehdit etmeyin. (“Yemeğini yemezsen öğretmenine söyleyeceğim.”)